Kredyt hipoteczny, czyli ABC przyszłego kredytobiorcy

Strona główna » BLOG » Kredyt hipoteczny, czyli ABC przyszłego kredytobiorcy

Kredyt hipoteczny, czyli ABC przyszłego kredytobiorcy

Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem finansowym. Dlatego też do podjęcia tak ważnej, życiowej decyzji warto jest przygotować się wcześniej. Musimy nastawić się na spore wydatki, aby zrealizować zamierzone plany mieszkaniowe.

Wkład własny – pierwszy obowiązek kredytobiorcy

Pierwszym krokiem, już na samym początku starania się o hipotekę jest posiadanie odpowiednich oszczędności. Stanowią one wkład własny zainteresowanego kredytem w daną nieruchomość. Po zaciągnięciu tak dużego zobowiązania nasza zdolność kredytowa może być bliska zeru. Dlatego też, należy wziąć pod uwagę ewentualne dodatkowe wydatki na urządzenie domu, mieszkania lub remont, ponieważ mogą pojawić się problemy z zaciągnięciem dodatkowej pożyczki bankoweju. Obecnie minimalna wysokość wkładu własnego wynosi około 20% wartości nieruchomości. Banki oferują nieco lepsze warunki klientom, którzy są w stanie wnieść więcej niż obowiązkowy procent wkładu własnego. Wtedy marża kredytu jest niższa oraz niższy jest koszt całkowity zaciąganej hipoteki.

Od czego zależy kwota kredytu hipotecznego?

Kwota kredytu hipotecznego zależy od 2 czynników:

  1. Od wartości danej nieruchomości;
  2. Od zdolności kredytowej zainteresowanego ofertą.

Najważniejszym elementem uzyskania jakiegokolwiek kredytu jest zdolność kredytowa klienta. Każda instytucja finansowa posiada własne metody określania tego czynnika. Na zdolność kredytową w dużej mierze wpływa między innymi:

  • Miejsce zamieszkania (istnieją podziały na regiony bardziej zamożne i te mniej);
  • Wiek;
  • Stan cywilny;
  • Ilość posiadanych dzieci (one często zaniżają zdolność kredytową);
  • Sytuacja finansowa ewentualnych współkredytobiorców, żyrantów;;
  • Inne posiadane zobowiązania finansowe;
  • Historia kredytowa (chodzi o regularność spłacania posiadanych wcześniej lub obecnie pożyczek i kredytów).

Warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub pośrednika. On pomoże nam oszacować naszą zdolność oraz obliczy ile wyniesie nas całkowity koszt tej inwestycji.

Czas na wybór domu lub mieszkania oraz najtańszego kredytu hipotecznego

Po zapoznaniu się ogólną procedurą hipoteki możemy dokonać wyboru mieszkania lub domu. Wiemy wtedy jaka kwota kredytu jest nam potrzebna na sfinalizowanie zakupu, dlatego też ponownie warto zweryfikować czy posiadamy zdolność kredytową na wybraną nieruchomość. Należy zapoznać się z listą dokumentów, które trzeba złożyć razem z wnioskiem kredytowym. Następnie, po zawarciu umowy przedwstępnej ze sprzedającym możemy w pełni rozpocząć starania o kredyt hipoteczny.

Ostateczna decyzja kredytowa – podpisanie umowy

Po dostarczeniu wymaganych dokumentów, w ciągu kilku tygodni otrzymujemy informację jaką bank podjął odnośnie zawnioskowanej hipoteki. Rozpatrywanie trwa nieco dłużej niż w przypadku zwykłej gotówki, ponieważ bank przeprowadza wycenę nieruchomości oraz sprawdza ją. Również skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów może zająć dużo czasu, a dodatkowo musimy liczyć się z tym, że bankowi weryfikatorzy będą wymagali dodatkowych dokumentów potrzebnych do wydania ostatecznej decyzji kredytowej. Bank przygotowuje umowę kredytową, którą należy wnikliwie przeanalizować tuż przed jej podpisaniem.

Uruchomienie kredytu i finalizacja zakupu

Dopiero po podpisaniu umowy kredytowej możemy zająć się przeniesieniem własności. W sporządzonym akcie notarialnym wskazuje się terminy, kwoty oraz rodzaj płatności, dane byłego i nowego właściciela nieruchomości. Jednak zanim pieniądze trafią na rachunek sprzedającego trzeba dopilnować kwestię związaną z wpisem hipoteki na rzecz banku oraz ubezpieczyć nieruchomość od nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ostatnim krokiem jest dostarczenie instytucji finansowej – bankowi wypisu z księgi wieczystej z wpisem hipotecznym na rzecz nowego właściciela. Dopiero teraz możemy cieszyć się nowym lokum i rozpocząć działania związane z remontem i przeprowadzką.

Oceń ten wpis
2018-08-01T10:09:54+00:00 5 lutego 2018|Kredyty|Możliwość komentowania Kredyt hipoteczny, czyli ABC przyszłego kredytobiorcy została wyłączona